rus
Українська
Mixed

ПЛАВУЧІ БУДИНКИ - ЧИ МОЖНА В НИХ ЖИТИ І ЯК?

ПЛАВУЧІ БУДИНКИ - ЧИ МОЖНА В НИХ ЖИТИ І ЯК?

Нерухомість давно вийшла за межі багатоповерхівок і приватних особняків. Вже нікого не здивуєш будинком на колесах або модульним домом, а новини про створення будівель на 3D принтері перестали викликати шок. Сьогодні ми розповімо про плавучі будинки, їх також називають хаусботи або будинки на воді. Довгий час вони залишалися закордонною дивиною, але останні роки все частіше з'являються в Україні не тільки в якості ресторанів, офісів і дач, але і у вигляді повноцінного місця для життя.

Ми розповімо про їх особливості, недоліки та переваги, а також про законодавчі аспекти будівництва, пише buildersclub.

Що таке плавучий будинок?

Плавучий будинок – житлове приміщення на воді, яке може бути як мобільним, тобто мати рухову систему та автономні інженерні комунікації, так і стаціонарним (нерухомий дім, пришвартований / закріплений до берега).

Можна виділити 3 типи плавучих будинків:

  • автономні баржі, що можуть незалежно переміщатися, мають запас палива, електроенергії, води, систему збору відходів;
  • суди, що переміщуються за допомогою буксира;
  • стаціонарні будинки на понтоні, що пов'язані з міськими системами енерго- і водопостачання.

Причиною такого широкого визначення є те, що будинки на воді використовуються, проектуються та модифікуються в усьому світі. У Франції найбільше поширені вантажні катери, перероблені під житло (або Péniche, як називають їх французи), в Німеччині та США прийнято зводити будинки на понтонах (так звані hausboot) або використовувати понтонні човна, а в Нідерландах широку популярність отримали плавучі будинки, пришвартовані до берега.

У даній статті ми будемо говорити про стаціонарні будинках на понтонах, тобто статус "плавучих" у них досить умовний. Вони лише розташовані на воді.

Переваги та недоліки будинку на воді

Як видно з європейської практики, будинки на воді – це не поодинокі проекти, а реальний спосіб облаштування побуту. Безумовно, він не позбавлений незручностей. Розглянемо всі плюси та мінуси докладніше.

Плюси плавучих будинків

  • Їх головна фішка – близькість до природи та можливість мати свій тихий оазис в метушливому мегаполісі. Вам гарантований вид на воду, та ніхто не може побудувати що-небудь, що його заблокує.
  • Такі будинки мобільні. Тобто при бажанні, за допомогою буксира споруду можна перемістити на іншу локацію.
  • Швидкий термін реалізації замовлення: як правило, будинок зводиться приблизно за півроку. При цьому проектувальна та будівельна частина падає на плечі компанії, що реалізує проект. Замовник залучається до процесу лише на деяких етапах.
  • Дім має термін експлуатації від 50 до 80 років за умови належного догляду та вибору не найдешевших матеріалів при створенні.
  • Подібна нерухомість на сьогоднішній день не знайшла широкої популярності, тому водні простори у нас майже не освоєні та місць для швартування більш ніж достатньо.
  • Нерухомість може стати гарною інвестицією, так як добре вписується в туристичний сектор. Плавучий будинок можна здавати в оренду, а наявність на ній лазні або сауни зробить його затребуваним круглий рік. До того ж все більшу популярність знаходять так звані "ботелі" – плавучі готелі.

Недоліки будинків на воді

  • Якщо ви плануєте життя з сім'єю в такому будинку, то заздалегідь подумайте про безпеку дітей та тварин, оскільки така близькість до води може бути ризикованою.
  • Як щодо транспортування? Якщо у вас є машина, куди вона стане? Чи буде поблизу станція метро або зупинка громадського транспорту?
  • Інфраструктура в локаціях поруч з водоймами часто менш розвинена, ніж в центрі міста. Близькість до магазинів, шкіл, садочків, лікарень та інших об'єктів має не останнє значення при виборі житла.
  • На відміну від прикладів хаусботов в інших країнах, варто враховувати клімат нашої країни. Водні артерії замерзають, конструкції піддаються більш сильним зовнішнім навантаженням. Вологість та пориви вітру можуть завдавати значної шкоди зовнішній обробці та понтону.
  • Підключення будинків на воді до наземних інженерних мереж часто виявляється проблематичним, оскільки влада, прикриваючись уявною турботою про екологію і безпеку судноплавства, з великим небажанням дає дозвіл на розміщення та стоянку домів. Заздалегідь подумайте про те, в яку суму може обійтися використання автономних і енергоефективних технологій, як ви забезпечите будинок електроенергією, теплом, питною водою, організуєте утилізацію відходів, вивіз сміття тощо.
  • Якщо будинок розташований не на приватній території, то повз нього може ходити велика кількість людей, що не завжди приємно та безпечно.

З чого створюються хаусботи?

Будь-яка споруда починається з фундаменту. Але в плаваючому будинку він як такий відсутній, його роль виконує понтон – платформа, що нагадує пліт, яка допомагає утримувати тяжкості на воді. Важливо створити максимально точний розрахунок вантажопідйомності підстави майбутньої споруди, вибір відповідного матеріалу та конструкції, щоб вона була міцною і стійкою.

Очевидно, що будинок не може бути таким же важким, як споруди на землі, тому є обмеження як за кількістю поверхів і квадратури будівлі, так і за матеріалами та технологіями будівництва. Дуже важливо, щоб при впливі хвиль і вітру з'єднувальні конструкції залишалися надійними. Тому при створенні будинку спочатку з'являється металевий каркас (наприклад, із сталевих труб), який зашивається дошкою або брусом, утеплювачем і наступними зовнішніми шарами (гіпсокартон, вагонка, OSB тощо).

Також велику популярність придбали будинки з сип-панелей. Технологію виробництва SIP-панелей придумали в 50-х роках в Америці. Це нескладний, але високотехнологічний будівельний матеріал, який складається з OSB плит і полістиролу між ними.

В силу безлічі особливостей плавучого будинку, фахівці рекомендують страхувати нерухомість, щоб уберегти себе від різних ризиків.

За скільки можна купити будинок на воді?

Вартість плавучого дому залежить від безлічі факторів: використовуваних матеріалів, квадратури, типу конструкції будівлі та понтона та ін.

В інтернеті можна знайти облаштовані та підключені до мереж будинки площею 160м² від $43 200 під Києвом. У столиці ж ціни значно вищі. Наприклад, будинок з 5 спальнями навпроти Осокорків із закритою територією, що охороняється, підключений до мереж, Інтернету, з контролем доступу по всьому периметру доступний від $70 000.

Багато хто помилково вважає, що плавучі будинки, як і в Європі, – варіант економного житла. Це не так. Оскільки в Україні немає масової практики заселення людей в будинках на воді, власники стикаються з багатьма труднощами, в тому числі бюрократичними, які вимагають великих вкладень як часових, так і грошових.

Підключення до інженерних мереж

Ідеально, коли будинок розташовується в межах міста та є можливість підключення до інженерних мереж. Щоб життя було комфортним, потрібно реалізувати роботу водопроводу, електричної мережі, системи опалення, водовідведення та каналізації.

Якщо немає можливості підключитися до електромережі, то доведеться продумати систему автономного енергопостачання. На допомогу приходять дизельні або вітряні генератори, сонячні батареї. Але варто врахувати, що їх установка обійдеться в додаткову копійчину.

У випадку з водопроводом, при неможливості підключення до центральних мереж, є варіант буріння свердловини на березі будинки або установки фільтрів води. У першому випадку доведеться ще отримати додатковий дозвіл в Управлінні з охорони навколишнього середовища.

Найболючіше та проблемне питання, як показує практика, – підключення до системи водовідведення та каналізації. Найчастіше під'єднання до каналізаційного колектора просто неможливе. Щоб всі перероблені продукти життєдіяльності не опинилися в водоймі і не шкодили екології, необхідно встановити цистерну для зберігання стічних вод або систему автономної каналізації з біологічним очищенням. Останній варіант більш практичний, але має більшу вартість.

Що стосується опалення, то краще за все підходять вакуумні геліоколектори. Крім них, можна використовувати більш зрозумілий та всім знайомий котел, який підбирається виходячи з індивідуальних потреб по продуктивності, виду палива та моделі. Оскільки питання електрики стоїть гостро, системи опалення, засновані на них, рекомендувати не має сенсу. До того ж, такий варіант досить дорогий в експлуатації.

Законодавчі аспекти будівництва та проживання в плавучому будинку

Ще одна складність, яку доведеться подолати майбутньому володарю будинку на воді– це збір необхідної документації, а також отримання різних дозволів. Дана сфера регулюється Регістром судноплавства України.

Будинок на воді відноситься до плавучих засобів, тому таку нерухомість складно зареєструвати, а тим більше прописатися в ній. Один із способів як можна виправити ситуацію -– купити невелику ділянку біля дому, з виходом до водойми. Оскільки будинок пришвартовується до нього, то з'явиться можливість привласнити поштову адресу нерухомості також.

В цілому, алгоритм дій такий: після завершення будівельних робіт необхідно звернутися до Регістру судноплавства України. Будинок пройде огляд, власник за підсумком отримає судновий квиток і номер, який обов'язково потрібно повісити на "борт".

Дозвіл на швартування видає регіональна Інспекція з безпеки судноплавства. Відповідно, потрібно звертатися в тій акваторії, де планується зупинка.

У разі введення будинку в експлуатацію буде необхідно пройти пожежну та санітарно-епідеміологічну інспекції, а також сплатити податки.

Світовий досвід життя в плавучих будинках

Багатьом здається, що плаваючий будинок на воді купують такі собі романтики, які прагнуть втекти від суєти мегаполісу та насолоджуватися природою. На ділі все трохи прозаїчніше. Наприклад, в Голландії, Франції та Німеччини таке житло є економічним і не обкладається податком, тому користується попитом.

В ООН дивляться на плавучі будинки ще глобальніше. У минулому році на одному із засідань стояло питання створення плавучих поселень, щоб підняти рівень світового океану, який виник через зміни клімату. В рамках даної ініціативи архітектурне бюро Bjarke Ingels Group спільно з океанічними інженерами та некомерційною організацією Oceanix BIG розробили проект плавучого міста з населенням до 10 000 чоловік. Проект отримав назву BIG Oceanix City.

В Амстердамі створюються штучні острови для реалізації проекту під назвою IJBurg. Завдяки йому буде зведено 18 000 будинків для 45 000 жителів, створена вся необхідна внутрішня інфраструктура та комфортні умови проживання і транспортування.

Ще одним відомим і нетривіальним місцем з плавучими будинками є озеро Тонлесап в Камбоджі. Життя на воді для місцевих давно звична та не є дивиною, а будинки відрізняються скромністю і простотою. Живуть в цій місцевості переважно за рахунок туристів, які приїжджають подивитися на побут людей в поселенні.

Велику увага також привернув до себе проект французького архітектора Жан-Мішель Дюаканселя, який надихнувшись бондіані, спроектував плавучий будинок під назвою Anthénea, який має площу 50 м² і був спущений на воду в Бретані, Франція. Його вартість оцінюється в $535 тис.